[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 6، شماره 6 - ( بهمن و اسفند 1396 ) ::
جلد 6 شماره 6 صفحات 48-57 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی ارتباط شایستگی فرهنگی، سلامت و حمایت اجتماعی با نگرش نسبت به اهدای عضو: نقش میانجی مسئولیت‌پذیری اجتماعی
لطفعلی خانی، منصور حقیقتیان، رضا اسماعیلی
دانشگاه آزاد اسلامی واحد دهاقان، دهاقان، ایران ، Mansour_haghighatian@yahoo.com
چکیده:   (1505 مشاهده)
مقدمه: فرهنگ­سازی اهدای عضو از اهداف اصلی آموزش پرستاری می­باشد. لذا این مطالعه با هدف تعیین ارتباط شایستگی فرهنگی، سلامت و حمایت اجتماعی با نگرش نسبت به اهدای عضو با میانجی­گری مسئولیت­پذیری اجتماعی انجام گرفته است.
روش کار: روش پژوهش، توصیفی مبتنی بر مدل معادلات ساختاری بر روی 369 نفر از افراد دارای کارت اهدای عضو ساکن در استان­های شمال­ غرب کشور (زنجان، اردبیل و آذربایجان شرقی و غربی) در سال 1395 که به روش نمونه­گیری تصادفی ساده انتخاب شدند، انجام گردید. برای جمع­آوری اطلاعات از پرسش­نامه نگرش به اهدای عضو Tihana و همکاران، پرسش­نامه شایستگی­های فرهنگی Perng و Watson، پرسش­نامه سلامت اجتماعی Keyz، مقیاس حمایت اجتماعی قاسمی پور و جهانبخش گنجه و مقیاس مسئولیت­پذیری اجتماعی Mergler و Shield استفاده شد. داده‌ها با استفاده از ضریب همبستگی Pearson و Bootstrap از طریق نرم افزارهای SPSS و AMOS نسخه 22 در سطح معنی­داری (05/0>P) تجزیه و تحلیل شد.
یافته­ ها: یافته­ها حاکی از برازش مدل بوده و ارتباط مستقیم متغیرهای شایستگی فرهنگی (23/0=β و 04/0>P)، سلامت اجتماعی (70/0 =β و 01/0> P)، حمایت اجتماعی (57/0=β و 01/0> P)  و مسئولیت پذیری اجتماعی (60/0= βو 001/0>P) با نگرش نسبت به اهدای عضو معنادار به دست آمد. ارتباط غیر مستقیم شایستگی فرهنگی(35/0=β و 05/0>P)، سلامت اجتماعی (35/0=β و 000/0>P) و حمایت اجتماعی (36/0=β و 001/0>P) با نگرش نسبت به اهدای عضو به واسطه­ی مسئولیت­پذیری اجتماعی معنادار بودند (05/0>P). در مجموع 72 درصد از واریانس نگرش نسبت به اهدای عضو از طریق متغیرهای مدل پژوهش تبیین شد.
نتیجه­گیری: با توجه به یافته­های مطالعه به نظر می‌رسد با تقویت شایستگی فرهنگی، سلامت اجتماعی، حمایت اجتماعی و مسئولیت پذیری اجتماعی افراد، خصوصا بیماران و همراهان، از طریق آموزش­های فردی و گروهی توسط پرستاران،،می­توان نگرش مثبت افراد نسبت به اهدای عضو را افزایش داد و نیازمندی به پیوند عضو را برطرف نمود.
 
واژه‌های کلیدی: شایستگی فرهنگی، سلامت اجتماعی، حمایت اجتماعی، مسئولیت‌پذیری اجتماعی، اهدای عضو
متن کامل [PDF 989 kb]   (605 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی-کمی | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۵/۱۲/۲۱ | پذیرش: ۱۳۹۶/۷/۱ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
ارسال پیام به نویسنده مسئول


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Kani L, Hagigatian M, Smaili R. Investigating the Relationship of Cultural Competence, Health and Social Support with Attitudes of toward Organ Donation: the mediating role of social responsibility. 3 JNE. 2018; 6 (6) :48-57
URL: http://jne.ir/article-1-789-fa.html

خانی لطفعلی، حقیقتیان منصور، اسماعیلی رضا. بررسی ارتباط شایستگی فرهنگی، سلامت و حمایت اجتماعی با نگرش نسبت به اهدای عضو: نقش میانجی مسئولیت‌پذیری اجتماعی . آموزش پرستاری . 1396; 6 (6) :48-57

URL: http://jne.ir/article-1-789-fa.htmlدوره 6، شماره 6 - ( بهمن و اسفند 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه آموزش پرستاری Journal of Nursing Education
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 3877