:: دوره 8، شماره 2 - ( خرداد و تیر 1398 ) ::
جلد 8 شماره 2 صفحات 65-71 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تاثیر اجرای مراقبت های استاندارد راه هوایی بر میزان شیوع پنومونی وابسته به ونتیلاتور در بیماران بستری در بخش مراقبت ویژه
سید مهدی حقدوست ، حمید اویسی اسکوئی ، مجید منتظر
دانشگاه علوم پزشکی تبریز ، گروه بیماری های عفونی و گرمسیری، تبریز، ایران
چکیده:   (894 مشاهده)
مقدمه: شیوع بالای پنومونی وابسته به ونتیلاتور در میان عفونت های بیمارستانی توجه به انجام اقدامات پیشگیرانه استاندارد را در طولانی مدت می طلبد تا سهم اثر برنامه های مدون و استاندارد بر کاهش شیوع این نوع عفونت به دقت بررسی شود؛ لذا مطالعه حاضر با هدف تعیین بررسی تاثیر اجرای مراقبت های استاندارد راه هوایی بر میزان شیوع پنومونی وابسته به ونتیلاتور در بیماران بستری در بخش مراقبت ویژه انجام شد.
روش کار: این مطالعه کارآزمایی بالینی که در بیمارستان امام رضا تبریز به مدت شش ماه در طول سال 1397 با مشارکت 70 بیمار که به صورت تصادفی (جدول اعداد تصادفی) در دو گروه 35 نفره تقسیم شده بودند، انجام شد. بیماران گروه مداخله استاندارهای مراقبت راه هوایی را که توسط پرستاران آموزش دیده دریافت کرده بودند، بر اساس چک لیست عفونت ریوی که دارای روایی و پایایی قابل قبول بود دریافت کردند و بیماران گروه کنترل نیز اقدامات روتین را دریافت نمودند. داده ها برای هر فرد پنج بار چک شدند و پس از وارد شدن به نرم افزار آماری SPSS ویراست 21 با آزمون های آماری آزمون تی مستقل و کای اسکوئر(در یک نوبت اندازه گیری شد) تجزیه شدند. سطح معنی داری برای تمامی آزمون ها کمتر از پنج صدم در نظر گرفته شد.
یافته‌ها: در مقایسه مشخصات فردی-اجتماعی و بالینی بیماران دو گروه مداخله و کنترل اختلاف آماری معنی دار مشاهده نشد (05/0 نتیجه گیری: اجرای استاندار های مراقبت راه هوایی توسط پرستاران موجب کاهش شیوع پنومونی وابسته به ونتیلاتور در بیماران بستری در بخش مراقبت های ویژه شده است.
 
واژه‌های کلیدی: پیشگیری، شیوع، پنومونی وابسته به ونتیلاتور، آموزش مداوم، استانداردهای مراقبت راه هوایی
متن کامل [PDF 780 kb]   (320 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی-کمی | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۷/۱۲/۱۹


XML   English Abstract   Printدوره 8، شماره 2 - ( خرداد و تیر 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها