:: دوره 7، شماره 2 - ( خرداد و تیر 1397 ) ::
جلد 7 شماره 2 صفحات 35-44 برگشت به فهرست نسخه ها
آموزش به پرستاران در مورد دغدغه‌های پایان عمر سالمندان
محمدرضا حیدری، نوابه حسینخانی، رضا نوروززاده
دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه شاهد، تهران ، ایران ، heidari43@yahoo.com
چکیده:   (928 مشاهده)
مقدمه: امروزه  تاکید زیادی روی آموزش و یادگیری راجع به دغدغه سالمندان از مرگ و پایان زندگی وجود دارد. مطالعه حاضر با هدف بررسی نگرش سالمندان نسبت به دغدغه‌های پایان عمر انجام گردید.
 روش کار: در این مطالعه‌ی‌‌ توصیفی تحلیلی، 131 سالمند سالم مراجعه کننده به کانون­های جهاندیدگان شهر تهران به شیوه نمونه‌گیری در دسترس انتخاب شدند. ابزار مورد استفاده برای جمع­آوری اطلاعات شامل برگه مشخصات فردی و پرسشنامه نگرش سالمندان به دغدغه­های پایان­عمر بود.
 یافته ها: نتایج نشان داد که میانگین و انحراف معیار میزان نگرش دغدغه های پایان زندگی سالمندان 83/10± 41/82 میباشد که نشاندهنده نگرش متوسط و تا حدی مطلوب است. 7/39 درصد افراد دارای نگرش نامطلوب، 5/95 درصد از نگرش تا حدی مطلوب و 8/0 درصد از نگرش مطلوب برخوردار بودند.  بین دغدغه‌های پایان عمر سالمندان و جنسیت، تحصیلات، وضعیت تاهل و  شغل تفاوت معنی‌دار آماری وجود نداشت.
نتیجه گیری: با توجه به اینکه نگرش سالمندان به دغدغه های پایان عمر هنوز در حد مطلوب نیست  میتوان نتیجه گیری کرد که با دادن آموزشهای لازم به پرستاران میتوان نسبت به ارتقاء سطح ارائه مراقبتهای پایان عمر سالمندان اقدام نمود.
 
واژه‌های کلیدی: نگرش، سالمندان، دغدغه پایان زندگی، سالمندی
متن کامل [PDF 441 kb]   (492 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی-کمی | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۷/۳


XML   English Abstract   Printدوره 7، شماره 2 - ( خرداد و تیر 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها