[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 7، شماره 4 - ( مهر و آبان 1397 ) ::
جلد 7 شماره 4 صفحات 1-8 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی ارتباط سبک یادگیری با عملکرد مبتنی بر شواهد در پرستاران شاغل در بیمارستان‌های دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه
فرهاد ادهمی مقدم ، شیوا احمدی ، محمد صاحب الزمانی ، جواد میری
تهران خیابان شریعتی، خیابان خاقانی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم پزشکی تهران ، m_szamani@yahoo.com
چکیده:   (1456 مشاهده)
مقدمه: عملکرد مبتنی بر شواهد مستلزم این است که کارکنان بالینی در حیطه­های مختلف آموزش، بالین و مدیریت، مهارت­های استفاده از شواهد حاصل از پژوهش را بیاموزند و در عمل به کار گیرند. هدف از این مطالعه تعیین ارتباط سبک یادگیری با عملکرد مبتنی بر شواهد در پرستاران بود.
روش کار: این مطالعه بر روی 319 پرستار شاغل در بیمارستان­های دانشگاه علوم پزشکی شهر کرمانشاه در سال 1394 به روش نمونه­گیری تصادفی طبقه­ای و بصورت انتساب متناسب انجام گردید. ابزار گردآوری داده­ها در این پژوهش شامل دو پرسشنامه سبک یادگیری Vark و عملکرد مبتنی برشواهد و فرم مشخصات جمعیت شناختی بود. روایی و پایایی پرسشنامه سبک یادگیری Vark در داخل و خارج کشور تایید شده است .روایی پرسشنامه عملکرد مبتنی بر شواهد از طریق روایی محتوی تایید و به منظور تعیین اعتبار این پرسشنامه، روش آزمون- بازآزمون استفاده شد. تجزیه و تحلیل داده­ها با استفاده از ابزار تحلیلی سبک یادگیری Vark طراحی شده در محیط Excel، آزمون همبستگی اسپیرمن و کای دو  انجام شد.
یافته­ ها: سبک یادگیری غالب تک­مدله (1/84 درصد ) و از نوع شنیداری با فراوانی نسبی (3/46 درصد) بود. میزان آگاهی از عملکرد مبتنی بر شواهد (2/53 درصد) پرستاران متوسط بود. نگرش (6/52 درصد) افراد نسبت به عملکرد مبتنی بر شواهد مثبت بود. میزان عملکرد مبتنی بر شواهد بیشتر پرستاران (8/57 درصد) در سطح تقریبا مطلوبی قرار داشت. بین سبک­های یادگیری پرستاران و میزان عملکرد مبتنی بر شواهد ارتباط آماری معنادار وجود نداشت.
نتیجه­ گیری: پرستاران دارای سبک‌های یادگیری متفاوت هستند. توسعه روش‌های آموزشی مؤثر و متناسب با سبک یادگیری کمک خواهد کرد که با افزایش آگاهی پرستاران باعث افزایش میزان عملکرد مبتنی بر شواهد آنها شود. آموزش مدون و اصولی برای افزایش آگاهی و بهبود نگرش نسبت به عملکرد مبتنی بر شواهد و نیز آموزش پرستاری در خصوص مفاهیم عملکرد مبتنی بر شواهد بصورت علمی و آموزش کارگاهی و ایجاد تسهیلات ضروری به نظر می­رسد.
 
واژه‌های کلیدی: سبک یادگیری، عملکرد مبتنی بر شواهد، پرستاران
متن کامل [PDF 709 kb]   (1220 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی-کمی | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۶/۱۲/۱۵
ارسال پیام به نویسنده مسئول


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Adhami Moghadam F, Ahmadi S, Sahebalzamani M, Miri J. Relationship between learning style and evidence-based practice in nurses working in hospitals affiliated to Kermanshah University of Medical Sciences. 3 JNE. 2018; 7 (4) :1-8
URL: http://jne.ir/article-1-902-fa.html

ادهمی مقدم فرهاد، احمدی شیوا، صاحب الزمانی محمد، میری جواد. بررسی ارتباط سبک یادگیری با عملکرد مبتنی بر شواهد در پرستاران شاغل در بیمارستان‌های دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه. آموزش پرستاری . 1397; 7 (4) :1-8

URL: http://jne.ir/article-1-902-fa.htmlدوره 7، شماره 4 - ( مهر و آبان 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه آموزش پرستاری Journal of Nursing Education
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3903