:: دوره 8، شماره 4 - ( مهر و آبان 1398 ) ::
جلد 8 شماره 4 صفحات 1-8 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی عوامل مؤثر بر انتخاب رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد رشته ی پرستاری
نرگس محمدی ، مسعود فلاحی خشکناب ، ابوالفضل ره گوی ، محمدعلی حسینی
استاد، گروه پرستاری، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران، ایران ، fallahi@uswr.ac.ir
چکیده:   (1771 مشاهده)
مقدمه: فرایند انتخاب گرایش تحصیلی دانشجویان می تواند با توجه به شرایط زمانی و مکانی از عوامل مختلفی تأثیر پذیرد. هدف این مطالعه تعیین عوامل موثر بر انتخاب گرایش تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد پرستاری دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی شهر تهران در سال 1397 می باشد.
روش کار: مطالعه‌ی حاضر یک مطالعه‌ی توصیفی- تحلیلی از نوع مقطعی می‌باشد که جامعه پژوهش شامل کلیه‌ی دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد پرستاری دانشگاه های علوم پزشکی شهر تهران (470نفر) در سال تحصیلی 97-96 بودند. از طریق روش نمونه گیری در دسترس و بر اساس معیارهای ورود 190 دانشجو وارد مطالعه شدند. برای جمع آوری داده‌ها از دو پرسشنامه‌ی مشخصات جمعیت شناختی و پرسشنامه‌ی محقق ساخته ی تعیین عوامل مرتبط بر انتخاب گرایش تحصیلی استفاده گردید. داده‌ها با نرم‌ افزار آماری SPSS19 و با استفاده از آزمون‌های آماری توصیفی و استنباطی تجزیه و تحلیل شدند.
یافته‌ها: 157 نفر از دانشجویان (6/82 درصد) مورد پژوهش زن بوده و میانگین سنی آنها 69/29سال بود. 3/65 درصد از آنها (124 نفر) مجرد و 44 نفر در رشته پرستاری داخلی- جراحی تحصیل می کردند. میانگین سابقه ی کاری 9/6 سال داشته اند و از نظر مشورت قبل از انتخاب رشته 3/36درصد برای انتخاب رشته با اساتید خود مشورت نموده بودند. از نظر دانشجویان بیشترین عامل تأثیرگذار بر انتخاب گرایش تحصیلی مربوط به عوامل فردی (24%)، است و بعد از آن به ترتیب عوامل حرفه ای(21 درصد)، عوامل محیطی _ اجتماعی(20 درصد)، عوامل فرهنگی(18 درصد) و عوامل خانواده و دوستان(17 درصد) بوده اند.
نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج تحقیق عوامل فردی و حرفه ای بیشترین تاثیر را بر انتخاب گرایش داشتند. توجه به علایق دانشجویان و بکارگیری آنها در زمینه ی تخصص خود می تواند به مراقبت بهتر از بیماران کمک نماید. همچنین مشورت با اساتید متخصص و با تجربه می تواند در راهنمایی دانشجویان برای انتخاب گرایش تحصیلی مفید باشد لذا پیشنهاد می شود دانشکده ها و مدیران پرستاری در انتخاب دانشجویان خود عوامل فردی را بیشتر مدنظر قرار دهند.
 
واژه‌های کلیدی: عوامل موثر، کارشناسی ارشد پرستاری، گرایش تحصیلی
متن کامل [PDF 1148 kb]   (849 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی-کمی | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1397/9/7 | انتشار: 1398/7/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 8، شماره 4 - ( مهر و آبان 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها