[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 9، شماره 1 - ( فروردین و اردیبهشت 1399 ) ::
جلد 9 شماره 1 صفحات 1-10 برگشت به فهرست نسخه ها
طراحی و روان سنجی پرسش نامه سنجش آگاهی، نگرش و عملکرد پرستاران جهت پیشگیری از درد گردن
زینب بازوند ، صدیقه السادات طوافیان ، سحر بوذری ، شهناز شهربانیان
دانشکده علوم پزشکی، دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران ، tavafian@modares.ac.ir
چکیده:   (934 مشاهده)
مقدمه: با توجه به اینکه وضعیت­های نادرست پرستاران در حین کار ارتباط مستقیمی با ایجاد درد در نواحی مختلف از جمله گردن دارد به همین جهت لزوم طراحی یک پرسش­نامه با روایی و پایایی قابل قبول احساس شد. بنابراین هدف از پژوهش حاضر طراحی و اعتبارسنجی پرسش­نامه آگاهی، نگرش و عملکرد پرستاران در رابطه با پیشگیری از درد گردن بود.
روش کار: پژوهش حاضر از نوع روان­سنجی و در دو بخش طراحی پرسش­نامه و بررسی روایی و پایایی آن در سال 1398 در شهرستان پلدختر انجام گرفت. در این پژوهش ابزار مورد استفاده پرسش­نامه سنجش آگاهی، نگرش و عملکرد بود که با استفاده از منابع علمی، مطالعات صورت گرفته و نظرات متخصصان طراحی گردید. برای بررسی روایی محتوایی از ضریب­های نسبت روایی محتوا و شاخص روایی محتوا با استفاده از نظرات 10 متخصص استفاده شد. همچنین در این پژوهش از روش­های بازآزمون و آزمون آلفای کرونباخ، جهت بررسی پایایی بیرونی و درونی کمک گرفته شد.
یافته­ ها: پرسش­نامه اولیه دارای 44 سوال بود که در مراحل بررسی اعتبار 16 سوال حذف گردید. در این بین 14سوال حیطه آگاهی، 9سوال حیطه نگرش و 5 سوال حیطه عملکرد را می­سنجیدند. در پژوهش حاضر، نسبت و شاخص روایی محتوا، به ترتیب 87/0 و 92/0 تعیین گردید که عددی قابل قبول برای این پرسش­نامه می­باشد. همچنین آلفای کرونباخ کل پرسش­نامه 85/0 به­دست آمد و ضریب همبستگی میان سؤالات در سری اول و دوم به صورت 93/0 گزارش شد که حاکی از همبستگی بالای میان سوالات پرسش­نامه بود.
نتیجه گیری: پژوهش حاضر نشان داد که پرسش­نامه محقق­ساخته مذکور از اعتبار روایی و پایایی مناسبی برخوردار است و می­توان از آن برای سنجش آگاهی، نگرش و عملکرد پرستاران در رابطه با پیشگیری از درد گردن استفاده نمود.
 
واژه‌های کلیدی: طراحی و روان­سنجی، آگاهی، نگرش، عملکرد، درد گردن
متن کامل [PDF 257 kb]   (304 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی-کمی | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1398/10/19 | پذیرش: 1398/12/17 | انتشار: 1399/1/10
ارسال پیام به نویسنده مسئول


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Bazvand Z, Tavafian S S, Boozari S, Shahrbanian S. Development and Psychometric of a Questionnaire about Knowledge, Attitude and Practice of Nurses towards Neck Pain Prevention. 3 JNE. 2020; 9 (1) :1-10
URL: http://jne.ir/article-1-1116-fa.html

بازوند زینب، طوافیان صدیقه السادات، بوذری سحر، شهربانیان شهناز. طراحی و روان سنجی پرسش نامه سنجش آگاهی، نگرش و عملکرد پرستاران جهت پیشگیری از درد گردن. آموزش پرستاری. 1399; 9 (1) :1-10

URL: http://jne.ir/article-1-1116-fa.htmlدوره 9، شماره 1 - ( فروردین و اردیبهشت 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه آموزش پرستاری Journal of Nursing Education
Persian site map - English site map - Created in 0.07 seconds with 28 queries by YEKTAWEB 4227