[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 7، شماره 6 - ( بهمن و اسفند 1397 ) ::
جلد 7 شماره 6 صفحات 1-7 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی ارتباط همدلی پرستاران با بیماران و نگرش نسبت به اهدای عضو در پرستاران بخش ویژه
لطفعلی خانی ، اعظم محمودی ، مظفر غفاری ، مهرانگیز خانی
گروه علوم اجتماعی ، دانشگاه فرهنگیان پردیس شهید رجایی ، اورمیه، ایران ، khani.ali32@yahoo.com
چکیده:   (1388 مشاهده)
مقدمه: هم­دلی پرستاران با بیماران، به عنوان رفتاری اخلاقی در راستای فرهنگ سازی اهدای عضو، همواره مدنظر برنامه­ریزان بخش سلامت بوده است. از این رو مطالعه­ی همدلی پرستاران با بیماران و نگرش آنان نسبت به اهدای عضو از اهداف اصلی آموزش پرستاری می­باشد و این مطالعه با هدف تعیین ارتباط همدلی پرستاران با بیماران و نگرش آنها نسبت به اهدای عضو در بخش مراقبت ویژه بیمارستان‌های استان اصفهان انجام شد.
روش کار: روش پژوهش حاضر، توصیفی – مقطعی با مشارکت 348 نفر از پرستاران بخش­های مراقبت ویژه در بیمارستان­های استان اصفهان در سال 1397 با انتخاب روش نمونه ­گیری خوشه­ای انجام شد. برای جمع­آوری اطلاعات از پرسش­نامه همدلی پرستاران با بیماران  Jeffersonو پرسش­نامه نگرش به اهدای عضو Tihana استفاده شد. داده‌ها با استفاده از آزمون همبستگی Pearson،  ضریب رگرسیون و مدل رگرسیون معادلات ساختاری از طریق نرم افزارهای SPSS و AMOS نسخه 22 در سطح معنی­داری (05/0>P) تجزیه و تحلیل شدند.
یافته­ ها: میانگین و انحراف معیار همدلی پرستاران با بیماران (37/2±26/39)، میانگین و انحراف معیار نگرش نسبت به اهدای عضو در پرستاران بخش ویژه (34/6±46/50)  بود، هم­چنین ارتباط متغیر همدلی پرستاران با بیماران (653/0 =r و 01/0> P)، مؤلفه­ های دیدگاه گیری (781/0=r و 001/0>P)، مراقبت همدلانه (667/0=r و 01/0> P) و خود را به جای بیمار نهادن (598/0 =r و 01/0> P) با نگرش نسبت به اهدای عضو در پرستاران بخش ویژه معنادار به دست آمد و در مجموع 56 درصد از واریانس نگرش نسبت به اهدای عضو در پرستاران بخش ویژه از طریق مؤلفه­های متغیر همدلی پرستاران با بیماران در مدل پژوهش حاصل از آزمون معادلات ساختاری تبیین شد.
نتیجه­ گیری: از آن­جایی که ارتباط متغیر همدلی و مؤلفه ­های آن با نگرش پرستاران نسبت به اهدای عضو معنی­دار است. لذا با توجه به یافته­های مطالعه، به­نظر می­رسد با آموزش همدلی پرستاران با بیماران می­توان نگرش مثبت آنان را نسبت به اهدای عضو تقویت کرد و نیازمندی به پیوند عضو را برطرف نمود، هم­چنین پیشنهاد می­شود، در مطالعات بعدی اثر متغیر هم­دلی پرستاران با بیماران بر نگرش نسبت به اهدای عضو پرستاران به­صورت مطالعه­ای مداخله­ای بررسی شود.
 
واژه‌های کلیدی: همدلی، اهدای عضو، نگرش، پرستاران، بیماران.
متن کامل [PDF 968 kb]   (519 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی-کمی | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۷/۸/۲۱ | پذیرش: ۱۳۹۸/۳/۷ | انتشار: ۱۳۹۸/۳/۷
ارسال پیام به نویسنده مسئول


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Kani L, Mahmmodi A, Gafari M, Khani M. The role of empathy dimensions in predicting Nurses' attitudes toward organ donation in hospitals of Isfahan province. 3 JNE. 2018; 7 (6) :1-7
URL: http://jne.ir/article-1-975-fa.html

خانی لطفعلی، محمودی اعظم، غفاری مظفر، خانی مهرانگیز. بررسی ارتباط همدلی پرستاران با بیماران و نگرش نسبت به اهدای عضو در پرستاران بخش ویژه. آموزش پرستاری. 1397; 7 (6) :1-7

URL: http://jne.ir/article-1-975-fa.htmlدوره 7، شماره 6 - ( بهمن و اسفند 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه آموزش پرستاری Journal of Nursing Education
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4102