[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 5، شماره 2 - ( خرداد و تیر 1395 ) ::
جلد 5 شماره 2 صفحات 24-30 برگشت به فهرست نسخه ها
عوامل تسهیل کننده و بازدارنده عملکرد مبتنی بر شواهد (EBP) از دید پرستاران دانشگاه علوم پزشکی شهرکرمان در سال 1392
عصمت نوحی، افشین شکوری
دانشگاه علوم پزشکی کرمان ایران ، e_nuhi@kmu.ac.ir
چکیده:   (5165 مشاهده)

مقدمه: مراقبت مبتنی بر شواهد در واقع کاربرد بهترین مستندات علمی در تصمیم گیریهای بالینی برای انجام بهترین مراقبت است. یکی از چالشهای مهم در این مسیر کارآیی مداخلات پرستاری است. مطالعه حاضر با هدف تعیین عوامل تسهیل کننده و بازدارنده عملکرد مبتنی بر شواهد در پرستاری انجام شد.

روشکار: این پژوهش یک مطالعه از نوع توصیفی-تحلیلی است. جامعه پژوهش متشکل از پرستاران بالینی، مدیران پرستاری و مدرسین پرستاری دانشگاه علوم پزشکی شهرکرمان بود. نمونه مورد مطالعه 300 نفر محاسبه شد. در سال 1392 به روش نمونه گیری احتمالی ساده با استفاده از پرسشنامه 12 سوالی در زمینه تسهیلات و 24 سؤال در زمینه موانع کابرد پرستاری مبتنی بر شواهد بر اساس مقیاس 5 در جه ای لیکرث از کاملاً موافق تا کاملاً مخالف مورد مطالعه قرار گرفت. برای دستیابی به اهداف تحقیق دادهها با نرم افزار SPSS نسخه 16 و بااستفاده از آزمونهای آماری پارامتری (t-test و ANOVA) و ضریب همبستگی پیرسون تحلیل گردید.

یافتهها: بیشترین تسهیل کننده از دید پرستاران به ترتیب مربوط به برگزاری دورههای بازآموزی روشهای تحلیل و بکارگیری شواهد (7/27 %) و بیشترین موانع مربوط به موانع اجرایی (2/2 ± 46) از جمله عدم دسترسی آسان به اطلاعات پژوهشی به روز و کارآمد (12/38 %) بود. بین نمره موانع و تسهیلات ارتباط معنی دار و معکوس وجود داشت (02/0= P و 15/0- = r). بین موانع و تسهیلات بر اساس متغیرهای زمینهای غیر از متغیر سن و سابقه کار 05/0 > P در مورد بقیه متغیرها ارتباط معنی دار آماری مشاهده نشد.

نتیجهگیری: بر اساس نتایج، آموزش بعنوان تسهیل کننده مهم و دسترسی ناکافی به شواهد به عنوان بزرگترین باز دارنده عملکرد مبتنی بر شواهد مطرح بوده است. لذابا مدیریت مناسب رفع موانع و تأمین تسهیلات، از طرفی حمایت و تشویق از کاربرد شواهددر عمل، رویکردهای پرستاری تغییر مییابد. برای دستیابی به این مهم، پرستاران نیازمند آموزش مستمر و کاربردی در این زمینه هستند.

واژه‌های کلیدی: پرستاری مبتنی بر شواهد، عملکرد مبتنی بر شواهد، تسهیلات، موانع
متن کامل [PDF 209 kb]   (3286 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی-کمی | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۵/۴/۵ | پذیرش: ۱۳۹۵/۴/۵ | انتشار: ۱۳۹۵/۴/۵
ارسال پیام به نویسنده مسئول


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Nouhi E, Shakouri A. The study of Facilities and Barriers to Evidence-Based Practice (EBP) in Nurses, view point of Kerman University of Medical Sciences. 3 JNE. 2016; 5 (2) :24-30
URL: http://jne.ir/article-1-648-fa.html

نوحی عصمت، شکوری افشین. عوامل تسهیل کننده و بازدارنده عملکرد مبتنی بر شواهد (EBP) از دید پرستاران دانشگاه علوم پزشکی شهرکرمان در سال 1392. آموزش پرستاری. 1395; 5 (2) :24-30

URL: http://jne.ir/article-1-648-fa.htmlدوره 5، شماره 2 - ( خرداد و تیر 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه آموزش پرستاری Journal of Nursing Education
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4106