[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 8، شماره 4 - ( مهر و آبان 1398 ) ::
جلد 8 شماره 4 صفحات 1-8 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی عوامل مؤثر بر انتخاب رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد رشته ی پرستاری
نرگس محمدی ، مسعود فلاحی خشکناب ، ابوالفضل ره گوی ، محمدعلی حسینی
استاد، گروه پرستاری، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران، ایران ، fallahi@uswr.ac.ir
چکیده:   (844 مشاهده)
مقدمه: فرایند انتخاب گرایش تحصیلی دانشجویان می تواند با توجه به شرایط زمانی و مکانی از عوامل مختلفی تأثیر پذیرد. هدف این مطالعه تعیین عوامل موثر بر انتخاب گرایش تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد پرستاری دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی شهر تهران در سال 1397 می باشد.
روش کار: مطالعه‌ی حاضر یک مطالعه‌ی توصیفی- تحلیلی از نوع مقطعی می‌باشد که جامعه پژوهش شامل کلیه‌ی دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد پرستاری دانشگاه های علوم پزشکی شهر تهران (470نفر) در سال تحصیلی 97-96 بودند. از طریق روش نمونه گیری در دسترس و بر اساس معیارهای ورود 190 دانشجو وارد مطالعه شدند. برای جمع آوری داده‌ها از دو پرسشنامه‌ی مشخصات جمعیت شناختی و پرسشنامه‌ی محقق ساخته ی تعیین عوامل مرتبط بر انتخاب گرایش تحصیلی استفاده گردید. داده‌ها با نرم‌ افزار آماری SPSS19 و با استفاده از آزمون‌های آماری توصیفی و استنباطی تجزیه و تحلیل شدند.
یافته‌ها: 157 نفر از دانشجویان (6/82 درصد) مورد پژوهش زن بوده و میانگین سنی آنها 69/29سال بود. 3/65 درصد از آنها (124 نفر) مجرد و 44 نفر در رشته پرستاری داخلی- جراحی تحصیل می کردند. میانگین سابقه ی کاری 9/6 سال داشته اند و از نظر مشورت قبل از انتخاب رشته 3/36درصد برای انتخاب رشته با اساتید خود مشورت نموده بودند. از نظر دانشجویان بیشترین عامل تأثیرگذار بر انتخاب گرایش تحصیلی مربوط به عوامل فردی (24%)، است و بعد از آن به ترتیب عوامل حرفه ای(21 درصد)، عوامل محیطی _ اجتماعی(20 درصد)، عوامل فرهنگی(18 درصد) و عوامل خانواده و دوستان(17 درصد) بوده اند.
نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج تحقیق عوامل فردی و حرفه ای بیشترین تاثیر را بر انتخاب گرایش داشتند. توجه به علایق دانشجویان و بکارگیری آنها در زمینه ی تخصص خود می تواند به مراقبت بهتر از بیماران کمک نماید. همچنین مشورت با اساتید متخصص و با تجربه می تواند در راهنمایی دانشجویان برای انتخاب گرایش تحصیلی مفید باشد لذا پیشنهاد می شود دانشکده ها و مدیران پرستاری در انتخاب دانشجویان خود عوامل فردی را بیشتر مدنظر قرار دهند.
 
واژه‌های کلیدی: عوامل موثر، کارشناسی ارشد پرستاری، گرایش تحصیلی
متن کامل [PDF 1148 kb]   (361 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی-کمی | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۷/۹/۷
ارسال پیام به نویسنده مسئول


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

mohammadi N, Fallahi-khoshknab M, rahgoy A, hosseini M. Investigation factors affecting Academic tendency in Master student of Nursing in Students of Tehran University of Medical Sciences in 2018. 3 JNE. 2019; 8 (4) :1-8
URL: http://jne.ir/article-1-981-fa.html

محمدی نرگس، فلاحی خشکناب مسعود، ره گوی ابوالفضل، حسینی محمدعلی. بررسی عوامل مؤثر بر انتخاب رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد رشته ی پرستاری. آموزش پرستاری. 1398; 8 (4) :1-8

URL: http://jne.ir/article-1-981-fa.htmlدوره 8، شماره 4 - ( مهر و آبان 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه آموزش پرستاری Journal of Nursing Education
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4106