[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 9، شماره 5 - ( آذر و دی 1399 ) ::
جلد 9 شماره 5 صفحات 75-84 برگشت به فهرست نسخه ها
رابطه ویژگی خود شفقت ورزی و مراقبت مبتنی بر زیبایی شناسی در پرستاران
نوشین محمدی فشارکی ، مریم رادمهر
مرکز تحقیقات سلامت جامعه ، دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان (خوراسگان)، اصفهان، ایران ، mohammadi.noushin1372@gmail.com
چکیده:   (299 مشاهده)
مقدمه: ترکیب علم وهنر همراه  با زیبایی شناختی از ویژگی های مهم در کیفیت مراقبت پرستاری است.  از طرفی خود شفقت ورزی یکی از مؤلفه‌های مهم سلامت روانی است و می تواند یک منبع قدرتمند و یک اصل برای افزایش کیفیت مراقبت از دیگران بخصوص در ویزگی های مهمی همچون همدلی و مهربانی باشد. پژوهش حاضر با هدف بررسی رابطه ویژگی خود شفقت ورزی و مراقبت مبتنی بر زیبایی‌شناسی در پرستاران انجام شد.
روش کار: پژوهش حاضر از نوع توصیفی - همبستگی و جامعه آماری پژوهش را پرستاران شاغل در مراکز آموزشی - درمانی شهر اصفهان تشکیل دادند. در این مطالعه 95 پرستار و285 بیمار به روش در دسترس انتخاب شدند. از پرسشنامه‌های شفقت ورزی به خود و مقیاس زیبایی‌شناسی مراقبت پرستاری  استفاده شد.  تجزیه و تحلیل داده ها به دو روش توصیفی و استنباطی انجام شد. در سطح استنباطی از ضرایب همبستگی پیرسون واسپیرمن  همچنین آزمون  کای دو  استفاده شد. تحلیل‌ها در سطح خطای 05/0 و با استفاده از نسخه 22 نرم افزار SPSS انجام شد.
    یافته ها: میانگین و انحراف معیار میزان خود شفقت ورزی پرستاران 70/5 ± 68/75 و در حد متوسط  بود.  بیشترین امتیاز در زیر مقیاس مهربانی با خود و کمترین امتیاز مربوط به زیر مقیاس انزواگرایی بود. در این مطالعه مراقبت مبتنی بر زییایی شناسی پرستاران با میانگین و انحراف معیار 26.58 ±  135.74 در حد مطلوب بود. نتایج رابطه معناداری و غیر مستقیم بین زیر مقیاس انزوا گرایی از ویژگی های خود شفقت ورزی با مراقبت پرستاری مبتی بر زیبایی شناسی نشان داد (034/0= p).
نتیجه گیری : در این مطالعه پرستاران دارای سطح متوسطی از ویژگی شفقت نسبت به خود بودند و با افزایش ویژگی انزواگرایی پرستاران کیفیت مراقبت مبتنی بر زیبایی شناسی کاهش می یافت. پیشنهاد می شود مسئولین پرستاری به توسعه ویژگی خود شفقت ورزی پرستاران در جهت افزایش کیفیت مراقبت توجه بیشتری کنند.
 
واژه‌های کلیدی: مراقبت پرستاری، کیفیت مراقبت، خود شفقت ورزی، زیبایی‌شناسی مراقبت پرستاری
متن کامل [PDF 252 kb]   (247 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی-کمی | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/7/16 | پذیرش: 1399/8/10 | انتشار: 1399/8/10
ارسال پیام به نویسنده مسئول


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mohammadi Fesharaki N, Radmehr M. The relationship self-compassion and aesthetic care in nurses. 3 JNE. 2020; 9 (5) :75-84
URL: http://jne.ir/article-1-1197-fa.html

محمدی فشارکی نوشین، رادمهر مریم. رابطه ویژگی خود شفقت ورزی و مراقبت مبتنی بر زیبایی شناسی در پرستاران. آموزش پرستاری. 1399; 9 (5) :75-84

URL: http://jne.ir/article-1-1197-fa.htmlدوره 9، شماره 5 - ( آذر و دی 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه آموزش پرستاری Journal of Nursing Education
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 28 queries by YEKTAWEB 4299