[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 8، شماره 6 - ( بهمن و اسفند 1398 ) ::
جلد 8 شماره 6 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی عملکرد مدیران پرستاری از دیدگاه پرستاران در بیمارستانهای دانشگاه علوم پزشکی شهر بیرجند در سال 97-1396
زهرا فرج زاده ، حلیمه حسنی
دانشگاه علوم پزشکی بیرجند ، hhassni.1367@gmail.com
چکیده:   (152 مشاهده)
مقدمه: مهارت های مدیریتی مدیران، عملکرد کارکنان را در راستای اهداف سازمان هدایت و ارتقاء می بخشد. مدیران پرستاری نقش مهمی در افزایش توانمندسازی، بهره وری، انگیزه کاری، رضایت شغلی و کاهش فشار شغلی پرستاران دارند. این مطالعه باهدف بررسی عملکرد مدیران پرستاری از دیدگاه پرستاران در بیمارستان‌های دانشگاه علوم پزشکی شهر بیرجند در سال 97-1396 انجام شد.
روش کار: در این مطالعه توصیفی- مقطعی از بین پرستاران شاغل در بیمارستان‌های امام رضا (ع) و ولیعصر (عج) شهر بیرجند که معیارهای ورود به مطالعه را دارا بودند، 140 نفر به روش نمونه‌گیری سهمیه‌ای تصادفی انتخاب و وارد مطالعه شدند. پرسشنامه شامل فرم مشخصات دموگرافیک (جنس، سن، وضعیت تأهل، سطح تحصیلات، سابقه خدمت، وضعیت استخدامی) و پرسشنامه عملکرد مدیران توسط پرستاران تکمیل گردید. داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار آماری SPSS 15 و آمار‌های توصیفی تحلیل شدند.
یافته‌ها: حدود نیمی از پرستاران سطح عملکرد سرپرستاران و مترون‌ها را در کل و حیطه‌های آن مطلوب و سطح عملکرد سوپروایزرین را متوسط ارزیابی کردند. همچنین نتایج نشان داد که سرپرستاران و سوپروایزرین در حیطه ارزشیابی عملکرد بیشترین نمره (به ترتیب 34/4±78/18 و 85/4±21/15) و هدایت و رهبری کمترین نمره (به ترتیب 47/5±76/17 و 85/4±58/13) را کسب کردند. در بررسی عملکرد مترون از دیدگاه پرستاران، حیطه برنامه‌ریزی بیشترین نمره (48/4±26/19) و هدایت و رهبری کمترین نمره (23/5±13/18) را به خود اختصاص داده بود.
نتیجه‌گیری: از دیدگاه بیشتر پرستاران موردمطالعه، سطح عملکرد سرپرستاران و مترون‌ها مطلوب و سطح عملکرد سوپروایزرین متوسط بود و مدیران پرستاری در حیطه هدایت و رهبری کمترین نمره را کسب کردند. با توجه به اینکه مدیران پرستاری به‌عنوان رهبرانی آموزش‌دیده جهت بهسازی و توانمندسازی پرستاران نقش مهمی را ایفا می‌کنند، پیشنهاد می‌گردد جهت بهبود عملکرد آنان به‌خصوص در حیطه هدایت و رهبری با برگزاری کارگاه‌های آموزشی گامی مؤثر در جهت ارتقای صلاحیت‌های مدیریتی آن‌ها برداشت.
 
واژه‌های کلیدی: ارزیابی عملکرد پرستاران، مدیران، پرستار، بیمارستان
     
نوع مطالعه: پژوهشی-کمی | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۸/۳/۱۱
ارسال پیام به نویسنده مسئول


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Farajzadeh Z, Hassani H. Evaluate the Performance of Nursing Managers From Nurses' Viewpoints in the Hospitals of Birjand University of Medical Sciences in 2017. 3 JNE. 2020; 8 (6)
URL: http://jne.ir/article-1-1045-fa.html

فرج زاده زهرا، حسنی حلیمه. بررسی عملکرد مدیران پرستاری از دیدگاه پرستاران در بیمارستانهای دانشگاه علوم پزشکی شهر بیرجند در سال 97-1396. آموزش پرستاری. 1398; 8 (6)

URL: http://jne.ir/article-1-1045-fa.htmlدوره 8، شماره 6 - ( بهمن و اسفند 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه آموزش پرستاری Journal of Nursing Education
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4075