[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 8، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1398 ) ::
جلد 8 شماره 3 صفحات 31-35 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی رفتارهای نامطلوب دانشجویان و راهکارهای مقابله با آن از دیدگاه مدرسان
محمد فتحی ، سالار شریفی ، شعیب دهقانی ، سینا ولیئی
دانشگاه علوم پزشکی کردستان ، sinavaliee@yahoo.com
چکیده:   (780 مشاهده)
مقدمه: رفتارهای نامطلوب همواره یکی از چالش های پیش روی مدرسان بوده و راهکار مقابله با آن نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است. مطالعه حاضر با هدف تعیین فراوانی رفتارهای نامطلوب و راهکارهای مقابله با آن از دیدگاه مدرسان انجام شد.
روش کار: این مطالعه توصیفی– مقطعی در سال 1397 انجام شد. جامعه مورد مطالعه شامل کلیه اساتید مشغول به تدریس در دانشکده پرستاری و مامائی بودند که به صورت سرشماری انتخاب شدند. جهت جمع آوری داده ها از پرسشنامه اطلاعات دموگرافیک و پرسشنامه دو قسمتی رفتارهای نامطلوب در کلاس شامل رفتارهای نامطلوب(جدی بودن رفتار و میزان رخداد) و راهکارهای مدیریت رفتار نامطلوب استفاده شد. اطلاعات با استفاده از نرم افزار SPSS نسخه 16 با آمار توصیفی(توزیع فراوانی، میانگین و انحراف معیار) تحلیل گردید.
یافته ها: از نظر واحدهای مورد[f1]  پژوهش رفتارهای نامطلوب حمله فیزیکی(66 درصد)، اظهار نظر توهین آمیز(52 درصد)، فرستادن پیام با محتوی نامناسب به مدرس(46 درصد)، جدی بودند. رفتارهای نامطلوب استفاده از گوشی همراه(34 درصد)، آه/خمیازه کشیدن(18 درصد) و گزینه های پیامک فرستادن، زنگ خوردن تلفن همراه، صحبت خارج از نوبت، لباس نامناسب(12 درصد) از دیدگاه اساتید بیشترین فراوانی رخداد را داشتند. بیشترین راهکارهای مورد استفاده اساتید در مقابله با رفتارهای نامطلوب دانشجویان نیز به ترتیب شامل صحبت خصوصی با دانشجو(28 درصد)، چشم پوشی کردن(16 درصد)، خطاب قرار دادن کل کلاس(12 درصد) و جابجا کردن دانشجو(12 درصد) بود. 
نتیجه گیری: با توجه به رفتارهای نامطلوب مشخص شده تعیین قوانین در خصوص استفاده از تلفن همراه، زمان بندی کلاس و نوع پوشش دانشجویان در ابتدای کلاس می تواند در پیشگیری از بروز رفتارهای نامطلوب کمک کننده باشد. همچنین با توجه به راهکارهای مشخص شده، برگزاری دوره های مدیریت کلاس و هم اندیشی جهت آشنائی با سایر راهکارهای مدیریت رفتارهای نامطلوب در موقعیت های خاص توصیه می گردد.
 [f1]افراد تحت پژوهش
 
واژه‌های کلیدی: رفتار نامطلوب دانشجویان، راهکارهای مدرس، پرستاری
متن کامل [PDF 914 kb]   (273 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی-کمی | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1398/3/27 | انتشار: 1398/5/24
ارسال پیام به نویسنده مسئول


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

FAthi M, Sharifi S, Dehghani S, valiee S. Investigation of Students’ Undesirable Behaviors and Confrontation Strategies in the View of Instructors. 3 JNE. 2019; 8 (3) :31-35
URL: http://jne.ir/article-1-1052-fa.html

فتحی محمد، شریفی سالار، دهقانی شعیب، ولیئی سینا. بررسی رفتارهای نامطلوب دانشجویان و راهکارهای مقابله با آن از دیدگاه مدرسان. آموزش پرستاری. 1398; 8 (3) :31-35

URL: http://jne.ir/article-1-1052-fa.htmlدوره 8، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه آموزش پرستاری Journal of Nursing Education
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4137