[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 11، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1401 ) ::
جلد 11 شماره 3 صفحات 96-85 برگشت به فهرست نسخه ها
اثربخشی درمان هیجان مدار بر سرمایه روانشناختی و رشد پس از سانحه در زنان مبتلا به مولتیپل اسکلروز
سهیلا ابراهیمی ، خدابخش احمدی ، نورعلی فرخی
مرکز تحقیقات علوم رفتاری،دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله(عج)، تهران، ایران ، kh_ahmady@yahoo.com
چکیده:   (662 مشاهده)
  مقدمه : مولتیپل اسکلروز بیماری عصبی و پیش رونده است. این بیماری اثرات منفی و مثبت بسیاری بر سلامت جسمی و روانی بیماران دارد. هدف این پژوهش بررسی اثربخشی درمان هیجان مدار بر سرمایه روانشناختی و رشد پس از سانحه در زنان مبتلا به مولتیپل اسکلروز بود.
 روش کار: این پژوهش شبه تجربی (پیش آزمون و پس آزمون با گروه گواه ) می باشد، شرکت کنندگان پژوهش شامل 30 نفر از زنان مبتلا به مولتیپل اسکلروز بودند که به روش نمونه گیری در دسترس انتخاب شده و به تصادف در دو گروه 15 نفری آزمایش و گواه قرار گرفتند. ابزار اندازه گیری متغیرها، پرسشنامه سرمایه روانی و رشد پس از سانحه بود که توسط شرکت کنندگان تکمیل شد. سپس شرکت کنندگان گروه آزمایش در 10 جلسه 60 دقیقه ای که ده هفته به طول انجامید در درمان هیجان مدار شرکت کردند. ولی برای گروه گواه جلسات درمانی اجرا نشد، برای تجزیه و تحلیل داده ها از روش تحلیل کواریانس استفاده شد.
یافته ها: تحلیل داده ها نشان داد که پس از اجرای مداخله تفاوت معناداری بین گروه گواه و آزمایش در هر دو متغیر رشد پس از سانحه و سرمایه روانشناختی به وجود آمد (05/0 P). تفاوت معنا دار در مؤلفه های سرمایه روانشناختی(خودکارآمدی، امیدواری، تاب آوری و خوش بینی) و چهار مؤلفه رشد پس از سانحه (ارتباط، قدرت شخصی، ارزش زندگی و شیوه های جدید) بین زنان مبتلا به مولتیپل اسکلروز درگروه آزمایش و گواه  مشاهده شد (05/0 P)  ولی در مؤلفه تغییر معنوی تفاوت  معناداری  مشاهده نشد.
نتیجه گیری: استفاده از روش درمان هیجان مدار مداخله مناسبی برای افزایش سرمایه روانشناختی و رشد پس از سانحه در بیماران مولتیپل اسکلروز  می باشد و می تواند برای بهبود وضعیت روانشناختی  و مقابله بهتر با بیماری استفاده شود.
 
واژه‌های کلیدی: زنان، مولتیپل اسکلروز، سرمایه روانشناختی، رشد پس از سانحه، درمان هیجان مدار
متن کامل [PDF 317 kb]   (226 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی-کمی | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/8/26 | پذیرش: 1401/3/30 | انتشار: 1401/2/10
ارسال پیام به نویسنده مسئولXML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ebrahimi S, ahmadi K, farokhi N. Effectiveness of Emotion-Focused Therapy on Psychological Capital and Post Traumatic Growth in Women with Multiple Sclerosis.. 3 JNE 2022; 11 (3) :85-96
URL: http://jne.ir/article-1-1351-fa.html

ابراهیمی سهیلا، احمدی خدابخش، فرخی نورعلی. اثربخشی درمان هیجان مدار بر سرمایه روانشناختی و رشد پس از سانحه در زنان مبتلا به مولتیپل اسکلروز. آموزش پرستاری 1401; 11 (3) :96-85

URL: http://jne.ir/article-1-1351-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 11، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه آموزش پرستاری Journal of Nursing Education
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4538