[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 6، شماره 4 - ( مهر و آبان 1396 ) ::
جلد 6 شماره 4 صفحات 11-18 برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیر آموزش مدیریت درد بر آگاهی، نگرش و روش‌های کنترل درد پرستاران ریکاوری
خدایار عشوندی ، غلامحسین فلاحی نیا، سجاد نقدی، عباس مقیم بیگی، بهروز کارخانه ای
دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران ، oshvandi@umsha.ac.ir
چکیده:   (2078 مشاهده)
مقدمه: در بسیاری از موارد درد بیماران ناکافی درمان می­شود. نزدیک­ترین شخص به بیمار در روند درمان پرستار است و مطالعات نقش مهم پرستار در کنترل درد بیماران را اثبات کرده است. این مطالعه به منظور تعیین تاثیر آموزش مدیریت درد بر آگاهی، نگرش و روش­های کنترل درد پرستاران ریکاوری انجام گرفت.
روش کار: این مطالعه نیمه تجربی در سال 94 و با شرکت 41 پرستار ریکاوری و 246 بیمار در بیمارستان بعثت همدان انجام شد. در مرحله اول پرسشنامه­های مربوط به اطلاعات دموگرافیک، آگاهی و نگرش در زمینه درد توسط پرستاران ریکاوری تکمیل شد. سپس روش­های کنترل درد انجام شده توسط پرستاران (هر پرستار 3 بیمار)، با استفاده از چک لیست ثبت گردید. در مرحله دوم اصول مدیریت درد در ریکاوری در دو جلسه آموزشی، در گروه­های کوچک و به صورت بحث گروهی آموزش داده شد. دو هفته بعد و در مرحله سوم مجدداً با همان پرسشنامه­ها و چک لیست اولیه، آگاهی، نگرش و روش­های کنترل درد پرستاران ریکاوری ثبت گردید. در پایان داده­ها توسط نرم افزار spss 16 و با آزمون­های تی زوجی، دقیق فیشر و آمار توصیفی در سطح معنی داری 05/0 مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته­ ها: میانگین و انحراف معیار سن پرستاران5±93/29 سال و سابقه کار بالینی آنها 5±51/7 سال بود. نتایج نشان داد که آگاهی پرستاران ریکاوری از مدیریت درد قبل از آموزش از 63/64 درصد به 18/81 درصد در بعد از آموزش رسید(001/0>p). همچنین میانگین امتیاز نگرش پرستاران درباره مدیریت درد قبل از آموزش 87/76 بود که در بعد از آموزش به 12/81 رسید(025/0=p). پرستاران مهمترین موانع در مصرف مسکن­ها را کمبود تعداد پرستاران، عدم دستور پزشک، ترس از عوارض جانبی داروها و عدم وجود شرح وظایف مشخص می­دانند. روش­های کنترل درد پس از آموزش بطور معنی داری تغییر پیدا کرد.
نتیجه ­گیری: با برگزاری کارگاه­های آموزشی می­توان آگاهی، نگرش و عملکرد پرستاران در زمینه کنترل درد را افزایش داد که باعث افزایش رضایت بیماران و کاهش عوارض ناشی از درد پس از جراحی می ­شود.
واژه‌های کلیدی: آموزش، مدیریت درد، آگاهی، نگرش، پرستار
متن کامل [PDF 525 kb]   (1227 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی-کمی | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۵/۳/۱۸ | پذیرش: ۱۳۹۶/۷/۲۲ | انتشار: ۱۳۹۶/۷/۲۲
ارسال پیام به نویسنده مسئول


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

oshvandi K, falahinia G, Naghdi S, Moghimbeygi A, Karkhanei B. Effect of pain management training on knowledge, attitude and pian relief methods of recovery nurses. 3 JNE. 2017; 6 (4) :11-18
URL: http://jne.ir/article-1-634-fa.html

عشوندی خدایار، فلاحی نیا غلامحسین، نقدی سجاد، مقیم بیگی عباس، کارخانه ای بهروز. تاثیر آموزش مدیریت درد بر آگاهی، نگرش و روش‌های کنترل درد پرستاران ریکاوری. آموزش پرستاری . 1396; 6 (4) :11-18

URL: http://jne.ir/article-1-634-fa.htmlدوره 6، شماره 4 - ( مهر و آبان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه آموزش پرستاری Journal of Nursing Education
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3840