[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 6، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1396 ) ::
جلد 6 شماره 3 صفحات 31-36 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر به کارگیری روش منتورشیپ بر میزان استرس دانشجویان پرستاری
زکیه محمدی پور، محمد علی حسینی، علی عباسی، اکبر بیگلریان، حمید رضا خانکه
گروه پرستاری، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، تهران، ایران ، Hamid.khankeh@ki.se
چکیده:   (1881 مشاهده)
مقدمه: برنامه‌های متعددی برای کاهش استرس دانشجویان پرستاری پیشنهاد گردیده است. در این میان، بهره‌گیری از پرستاران بالینی با تجربه در امر آموزش دانشجویان پرستاری به عنوان منتور، افق تازه‌ای را در یادگیری بالینی گشوده است. با توجه به محدود بودن مطالعات انجام شده در زمینه استفاده از منورشیپ در ایران، این مطالعه با هدف تعیین تأثیر به کارگیری روش منتورشیپ بر میزان استرس دانشجویان پرستاری صورت گرفت.
روش کار: این مطالعه یک پژوهش تجربی با طراحی دو گروهی قبل و بعد بود که بر روی 57 دانشجوی ترم 7 و 8 کارشناسی پرستاری که مشغول کارآموزی در بخش داخلی بیمارستان امام حسین(ع) شاهرود بودند، انجام شد. دانشجویان به روش سرشماری انتخاب و به طور تصادفی ساده در دو گروه  مداخله (29 نفر) و کنترل (28 نفر) قرار گرفتند. در گروه مداخله، هر 6 تا 7 دانشجو تحت آموزش یک پرستار بالینی به عنوان منتور قرار گرفت. گروه شاهد نیز طبق روش معمول تحت آموزش مربی دانشکده قرار گرفتند. در هر دو گروه قبل و بعد از مداخله، میزان استرس دانشجویان با پرسشنامه Clinical Environmental Stress  سنجیده شد. داده ها با استفاده از نرم افزار SPSS نسخه 16 و آزمون های تی مستقل و وابسته و کوواریانس تجزیه و تحلیل شد.
یافته ها: بین گروه ها از نظر سنی، سکونت و سال ورود تفاوت آماری معنی داری مشاهده نشد . بر اساس نتایج آزمون کوواریانس، دو گروه قبل از اجرای برنامه منتورشیپ از نظر میانگین نمره استرس با هم اختلاف معناداری نداشتند (418/0=p). اما پس از اجرای برنامه مداخله میانگین نمرات استرس در گروه مداخله نسبت به گروه کنترل، به مقدار قابل توجهی کاهش یافته بود که این اختلاف از نظر آماری نیز معنادار بود (016/0=p).
نتیجه گیری: برنامه آموزشی منتورشیپ می تواند موجب کاهش استرس دانشجویان پرستاری شود و توصیه می شود در کارآموزی در عرصه دانشجویان پرستاری از این برنامه آموزشی به جای روش معمول در دانشکده های پرستاری استفاده شود. که با توجه به کمبود مربیان پرستاری و کاهش شکاف تئوری وعمل می توان آز آن استفاده کرد.
 
واژه‌های کلیدی: استرس، دانشجوی پرستاری، منتورشیپ، آموزش پرستاری
متن کامل [PDF 550 kb]   (664 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی-کمی | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۵/۸/۵ | پذیرش: ۱۳۹۶/۶/۶ | انتشار: ۱۳۹۶/۶/۶
ارسال پیام به نویسنده مسئولXML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mohammadpoory Z, Hosseini M A, Abbasi A, Biglarian A, Khankeh H. The Effect of Mentorship on Stress of Nursing Students on clinical settings. 3 JNE. 2017; 6 (3) :31-36
URL: http://jne.ir/article-1-702-fa.html

محمدی پور زکیه، حسینی محمد علی، عباسی علی، بیگلریان اکبر، خانکه حمید رضا. تأثیر به کارگیری روش منتورشیپ بر میزان استرس دانشجویان پرستاری. آموزش پرستاری . 1396; 6 (3) :31-36

URL: http://jne.ir/article-1-702-fa.htmlدوره 6، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه آموزش پرستاری Journal of Nursing Education
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3855