[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 6، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1396 ) ::
جلد 6 شماره 3 صفحات 47-55 برگشت به فهرست نسخه ها
الگوی برنامه ی درسی پست مدرن و کاربرد آن در نظام آموزش پرستاری ایران (طراحی و ارزشیابی الگو).
مینا کریمی ، عزت الله نادری، مریم سیف نراقی
دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران ، minakarimi777@gmail.com
چکیده:   (1502 مشاهده)
مقدمه: نواقص برنامه ی درسی سنتی و ناتوانی آن در برآورده ساختن نیازهای واقعی دانشجویان، موجب توجه هر چه بیشتر برنامه ریزان درسی به الگوهای جدیدتر برنامه ی درسی شده است یکی از این رویکردهایی که می­تواند آموزش پرستاری را متحول کند و کیفیت آن را ارتقاءدهد، الگوی برنامه­ی درسی پست­مدرن است. با توجه به اهمیت این رویکرد، مقاله حاضر با هدف ارائه و ارزشیابی الگوی برنامه ی درسی پست مدرن در آموزش پرستاری ایران انجام شده است.
روش کار: پژوهش حاضر از نوع کاربردی و با روش توصیفی است. بر این اساس ابتدا الگوی پیشنهادی برنامه ی درسی پست مدرن با تاکید بر نظام آموزش پرستاری ایران در قالب عناصر برنامه ی درسی(هدف، محتوا، روشهای یاددهی و یادگیری، محیط یادگیری، یادگیرنده و ارزشیابی) ارائه شد. برای ارزشیابی الگوی پیشنهادی از نظر متخصصان برنامه ریزی درسی استفاده شد. به این منظور پرسشنامه ای محقق ساخته در اختیار 214 نفر از متخصصان برنامه ی درسی که به روش تصادفی به عنوان نمونه ی پژوهش انتخاب شده اند قرار گرفت. داده ها با استفاده از آمار توصیفی(جدول فراوانی و درصد) و آمار استنباطی(آزمون خی دو و فیشر)مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته ها: در نتیجه این پژوهش، الگوی برنامه ی درسی پست مدرن به منظور کاربرد در نظام آموزش پرستاری طراحی گردید. یافته های دیگر تحقیق نشان داد که بیش از 82 درصد از متخصصان برنامه ریزی درسی، عناصر الگوی پیشنهادی را در سطح مطلوب ارزشیابی کرده اند ولی تنها 34 درصد از آنها ویژگیهای اهداف را مطلوب دانسته اند. همچنین بین دیدگاه متخصصان برنامه ریزی درسی در مورد مطلوب بودن عناصر پیشنهادی این  الگو تفاوت معنادار آماری وجود نداشت (05/0 نتیجه گیری: نتایج یافته ها نشان داد که الگوی طراحی شده بر مبنای رویکرد پست مدرن به منظور کاربرد در نظام آموزش پرستاری ایران با توجه به نظر متخصصان برنامه ریزی درسی مطلوب ارزشیابی شده است.
 
 
واژه‌های کلیدی: الگوی برنامه ی درسی، ارزشیابی، پست مدرنیسم، نظام آموزش پرستاری
متن کامل [PDF 588 kb]   (700 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی-کمی | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۵/۱۰/۲۸ | پذیرش: ۱۳۹۶/۷/۲۳ | انتشار: ۱۳۹۶/۷/۲۳
ارسال پیام به نویسنده مسئولXML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

karimi M, Naderi A, Seif Naraghi M. Postmodern curriculum of model and its application in Iran's Nursing Education system (design and evaluation model).. 3 JNE. 2017; 6 (3) :47-55
URL: http://jne.ir/article-1-757-fa.html

کریمی مینا، نادری عزت الله، سیف نراقی مریم. الگوی برنامه ی درسی پست مدرن و کاربرد آن در نظام آموزش پرستاری ایران (طراحی و ارزشیابی الگو).. آموزش پرستاری . 1396; 6 (3) :47-55

URL: http://jne.ir/article-1-757-fa.htmlدوره 6، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه آموزش پرستاری Journal of Nursing Education
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3855