[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 11، شماره 5 - ( آذر و دی 1401 ) ::
جلد 11 شماره 5 صفحات 79-68 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تاثیر مدل مراقبت پیگیر بر مراقبت از خود در بیماران مبتلا به سرطان کولون
سمیرا عاشری ، سپیده نصراله ، طاهره نصرآبادی
دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران. ، nasrollah.s@gmail.com
چکیده:   (202 مشاهده)
مقدمه: ابتلا به سرطان کولون و درمان های آن دارای عوارض متعددی چون ضعف، خستگی، بی حالی، بی اشتهایی، تهوع و استفراغ، آنمی و اختلال در تغذیه می باشد که تمامی این موارد موجب کاهش مراقبت از خود در این بیماران می شوند. پژوهش حاضر با هدف تعیین تاثیر مدل مراقبت پیگیر بر مراقبت از خود در  بیماران مبتلا به سرطان کولون انجام شده است.
روش‌ کار: مطالعه حاضر یک مطالعه تجربی با طرح پیش آزمون - پس آزمون بود. جامعه آماری 60 نفر از بیماران مبتلا به سرطان کولون بیمارستان های امام علی (ع) و شهیدرجایی کرج در نیمه ی اول سال 1400، که از طریق روش نمونه گیری در دسترس و بر اساس معیارهای ورود انتخاب و به صورت تصادفی با استفاده از جدول اعداد تصادفی در دو گروه مداخله و کنترل قرار گرفتند. برای گروه مداخله، مدل مراقبت پیگیر در 4 مرحله و به مدت 2 ماه (8 هفته) اجرا شد. جهت جمع آوری اطلاعات از پرسشنامه اطلاعات دموگرافیک و پرسشنامه مراقبت از خود محقق ساخته بیماران مبتلا به سرطان کولون استفاده شد. داده‌ها با نرم‌افزار آماری SPSS21 و با استفاده از آزمون های آماری تجزیه و تحلیل شدند.
یافته ها: دو گروه از نظر متغیرهای دموگرافیک تفاوت آماری معنی داری نداشتند. میانگین نمرات مراقبت از خود بیماران قبل از مداخله در گروه مداخله ۵۷/۲ ± ۴۴/۳۳ و در گروه کنترل ۷۶/۳ ± ۴۸/۳۳ بود که تفاوت آماری معنی داری نداشت (۷۷/0=P) که بعد از مداخله در گروه مداخله به 01/۳ ± ۴۸/۴۱ و در گروه کنترل به ۸2/۴ ± ۱۳/۳۴ رسید که  این تفاوت در گروه مداخله معنی دار بود و مراقبت از خود ارتقا یافت (001/0P<).
نتیجه‌گیری:  نتایج نشان داد که مدل مراقبت پیگیر بر مراقبت از خود در  بیماران مبتلا به سرطان کولون تاثیر دارد و موجب ارتقای آن می شود لذا توصیه می شود پرستاران در مراقبت از این بیماران از مدل های پرستاری مانند مدل مراقبت پیگیر بهره برند.
واژه‌های کلیدی: واژگان کلیدی: مدل مراقبت پیگیر، مراقبت از خود، سرطان کولون
متن کامل [PDF 287 kb]   (82 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی-کمی | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/11/5 | پذیرش: 1401/7/13 | انتشار: 1401/9/10
ارسال پیام به نویسنده مسئولXML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Asheri S, Nasrollah S, Nasrabadi T. The effect of Continuous Care Model on self-care in patients with colon cancer. 3 JNE 2022; 11 (5) :68-79
URL: http://jne.ir/article-1-1378-fa.html

عاشری سمیرا، نصراله سپیده، نصرآبادی طاهره. بررسی تاثیر مدل مراقبت پیگیر بر مراقبت از خود در بیماران مبتلا به سرطان کولون. آموزش پرستاری 1401; 11 (5) :79-68

URL: http://jne.ir/article-1-1378-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 11، شماره 5 - ( آذر و دی 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه آموزش پرستاری Journal of Nursing Education
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4538