[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 8، شماره 4 - ( مهر و آبان 1398 ) ::
جلد 8 شماره 4 صفحات 49-55 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی دانش وعملکرد پرستاران بخش های ویژه نسبت به پیشگیری از پنومونی مرتبط به ونتیلاتور
طیبه عکاف زاده ، منصور عرب ، مه لقا دهقان ، اعظم حیدرزاده ، منصوره عزیززاده فروزی
مربی، گروه داخلی جراحی، مرکز تحقیقات پرستاری دانشگاه علوم پزشکی کرمان، ایران ، forozy@gmail.com
چکیده:   (1076 مشاهده)
مقدمه: پنومونی مرتبط به ونتیلاتور یکی از عفونت هایی است که پرستاران می توانند نقش فعالی در پیشگیری و کنترل آن داشته باشند. این مطالعه با هدف تعیین میزان دانش و عملکرد پرستاران بخش های ویژه نسبت به پیشگیری از پنومونی مرتبط به ونتیلاتور در سال 1395 انجام گرفت.
روش کار: این پژوهش توصیفی است که 242 پرستار بعنوان نمونه پژوهش انتخاب شدند. نمونه گیری به صورت سهمیه ای انجام گرفت. از چک لیست خصوصیات دموگرافیک و پرسشنامه های دانش و عملکرد جهت جمع آوری داده ها استفاده شد؛ و با استفاده از نرم افزار SPSS نسخه 20، و آزمون های من ویتنی، کراسکال والیس و ضریب همبستگی اسپیرمن مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته ها:  میانگین و انحراف معیار سنی پرستاران شرکت کننده در مطالعه87/5 ±9/32 سال بوده است. همچنین نتایج نشان داد میانگین نمره دانش پرستاران نسبت به پیشگیری از پنومونی وابسته به ونتیلاتور 29/4±02/15 بوده است که از حد متوسط بالاتر گزارش شده است؛ علاوه براین میانگین عملکرد پرستاران 42/0±48/3 بوده است. یافته ها اختلاف معنی داری بین دانش و عملکرد پرستاران نسبت به پیشگیری از پنومونی وابسته به ونتیلاتور نشان نداد(57/0= P).
نتیجه گیری: با توجه به میزان آگاهی و عملکرد متوسط پرستاران در مورد مراقبت های لازم در پیشگیری از بروز پنومونی ناشی از ونتیلاتور و نقش مهم پرستاران در این زمینه، با تخصیص منابع و آموزش پرستاران در زمینه مراقبت های لازم در خصوص پیشگیری از پنومونی ناشی از ونتیلاتور و درنتیجه تغییر در شیوه های مراقبت از بیماران تحت تهویه مکانیکی، می توان گام مهمی در پیشگیری از بروز پنومونی و پیامدهای ناشی آن در این بیماران برداشت.
 
واژه‌های کلیدی: پنومونی مرتبط به ونتیلاتور، پرستار، دانش، عملکرد.
متن کامل [PDF 1026 kb]   (687 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی-کمی | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1398/4/4 | انتشار: 1398/7/10
ارسال پیام به نویسنده مسئول


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

okafzadeh T, Arab M, dehghan M, heidarzadeh A, Azizzadeh forouzi M. Knowledge and Practice of Nurses in Special Sectors Regarding Prevention of Ventilator Associated Pneumonia. 3 JNE. 2019; 8 (4) :49-55
URL: http://jne.ir/article-1-1054-fa.html

عکاف زاده طیبه، عرب منصور، دهقان مه لقا، حیدرزاده اعظم، عزیززاده فروزی منصوره. بررسی دانش وعملکرد پرستاران بخش های ویژه نسبت به پیشگیری از پنومونی مرتبط به ونتیلاتور. آموزش پرستاری. 1398; 8 (4) :49-55

URL: http://jne.ir/article-1-1054-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 8، شماره 4 - ( مهر و آبان 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه آموزش پرستاری Journal of Nursing Education
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4341